Jak lépe prodat dům 1. - Příprava je důležitá

Ať už se rozhodnete prodat či pronajmout nemovitost, kterou jste zdědili, nebo se stěhujete do menší či větší, dobrá příprava je vždy důležitá. Nač se zaměřit před nabídkou bytu, domu, chalupy i chaty zájemcům? Stačí se trochu vžít do jejich role. Ne vždy do realitní nabídky putuje nemovitost v perfektním stavu. Přitom není třeba velkých oprav, pokud se přímo nejedná o polorozpadlé stavení. Přijměte pár rad, které vám nejen že pomohou rychleji realizovat prodej nebo pronájem, ale také přinesou více peněz.

Odosobněte nemovitost

Vše nepotřebné, co se pevně nepojí k nemovitosti, odstraňte. Chraňte soukromí své rodiny. Zájemci na prohlídce jistě nemusí vidět vaše osobní a památeční věci – rodinné fotografie, porcelán, výšivky, staré koberce, lůžkoviny, osobní sbírky.

Jistě jste pohostinní lidé. Jenže potraviny rozmístěné po celé kuchyni mohou zájemci symbolizovat „Tady bydlím já, není tu pro vás místo.“ Chcete-li učinit gesto, pak raději rozbalenou mouku nahraďte lahvinkou chutného vína – jako symbol přivítání nových obyvatel vaší nemovitosti.

Všechny vaše osobní věci ukliďte do krabice na půdu, anebo rovnou nejlépe odvezte pryč. Takto předem to bude lepší, než pak vše stěhovat v časovém tlaku.

Zájemce, který vaši nemovitost navštíví, tak nenabude dojmu, že je na návštěvě, ale začne už přemýšlet nad tím, jak se nejlépe zabydlet.

Proveďte základní úklid

Zametení a vytření podlahy, vyluxování koberců (ty prošlapané raději hned vyhoďte), omytí radiátorů, umytí oken a ometení pavučin, to vše by mělo být samozřejmostí. Se zájemcem se pravděpodobně setkáte u podpisu smlouvy. Jistě chcete, aby na vás pohlížel jako na kvalitního smluvního partnera, který si své nemovitosti náležitě váží.

Nebojte se omýt stěny, vyperte záclony a závěsy. Voňavá nemovitost každého oslní svojí svěžestí. Vdýchněte vašemu domu, bytu i chatě nový život.

Realizujte technické mini opravy

Možná už jste se sžili s kapajícím kohoutkem, nesvítící žárovkou, vrzajícími dveřmi. Tyto, na první pohled, drobnosti, dokážou prohlídku zájemci náležitě otrávit. Každý se rád podívá do všech prostor vašeho domu, avšak bez světla ve sklepě nebo tmavé komoře to není možné. Přece před zájemcem nic neschováváte.

Panty letitých dveří, jež své poslední otevření zažily někdy po válce, mohou svým zavrzáním narušit ušní bubínky přítomných. Namažte je. Stejně tak zarezivělé zámky.

Víte, kolik vody za pár měsíců proplýtvá kapající vodovodní kohoutek? Desítky a stovky litrů. Voda obsahující minerály navíc nehezky zabarví vaše umyvadlo. Totéž platí o protékající záchodové míse.

Drobné technické mini opravy zřejmě zvládne každý. Pokud na ně nemáte čas nebo chuť, využijte například nové speciální služby - Realitní salón TRIÁDA.

Důležitá je i zahrada a vedlejší stavby

Je moc prima, že jste vaši nemovitost  připravili pro zájemce o prohlídku. Mysleli jste ale také na exteriér, zahradu, kolny, garáž, stodolu? I ony si zaslouží péči. Opět platí pravidlo: Vše, co nemá v domě zůstat, raději už teď odvezte, darujte sousedům, věnujte místnímu sběrnému dvoru.

Když zaprší, je skoro nemožné projít vysokou trávou a ukázat zájemci hranice pozemku. Pokud chcete zachovat útočiště motýlům, anebo není ve vašich možnostech trávu pravidelně kosit, zajistěte alespoň vysekání uličky na procházení, aby bylo možné prezentovat vaši zahradu až na okraj pozemku. To se týká jen zahrady přiléhající k domu. Hektary luk kvůli prohlídkám jistě síct nemusíte.

Nezapomeňte také na dvorek. Zametený a uklizený vypadá mnohem lépe, než když je například stavební materiál rozeset všude okolo.

Máte málo času? S tímto problémem se potýká mnoho prodávajících. A proto jsou zde k dispozici speciální služby, právě pro tuto příležitost. Oslovte například realitní kanceláře TRIÁDA a informujte se na servis Realitního salónu. Odborníci ušetří vaši peněženku, poradí jak a co kde poupravit, pomohou vám rychleji získat zájemce. Velké investice do úprav nejsou třeba.

Vdýchněte vaší nemovitosti nový život, připravte ji do nabídky.

text MaK., copywriting