Realitní trendy: Mladí lidé kupují hotové nemovitosti, stavět moc nechtějí

Byty na sídlištiMladá generace do třiceti let věku raději kupuje hotový byt nebo dům, než aby jej stavěla. Vyplývá to z průzkumu Hypoteční banky. Do výstavby investují mladší v porovnání s lidmi středního věku méně. Využívají objemně nižších úvěrů – půjčují si průměrně 1,17 milionu korun.

Nejvíce mladých žadatelů je ve věku od 25 do 30 let, přičemž více kupují nemovitosti mimo hlavní město, zřejmě z důvodu vysokých cen v Praze. Průzkum provedla Hypoteční banka – největší poskytovatel tuzemských hypotečních úvěrů.

Více než třetinu hypotečních úvěrů, které během posledních dvou let mladí lidé od Hypoteční banky čerpali, využili na koupi bytu. Společně s koupí již hotového rodinného domu, jež je v účelech hypotečních úvěrů mezi mladými s malým rozdílem na druhém místě, má tak pořízení již hotové nemovitosti v této věkové kategorii vysokou převahu. Do výstavby bydlení se mladá generace příliš nežene. Ve věku mezi 20 a 25 let plánovalo stavět s využitím hypotéky v posledních dvou letech jen 14 % žadatelů.

Z hlediska výše sjednané hypotéky se rozevírají pomyslné nůžky mezi mladými a staršími žadateli. Zatímco v roce 2010 byl rozdíl u průměrné hypotéky nejmladší věkové skupiny 18 - 19 let a staršími žadateli nad 30 let jen 300 tisíc korun, v současnosti už přesáhl půl milionu.

Mladí si častěji pořizují startovací bydlení. Teprve později jej vymění za lépe vyhovující jejich aktuálním potřebám. Průměrná výše hypotéky tak postupně roste s přibývajícím věkem.

Koupě bydlení v Praze mladé příliš neláká

Největší věkovou skupinou mladých s hypotékami jsou lidé mezi 25 až 30 lety, a to na Pardubicku (26,4 %), Brněnsku (26,1 %) a Plzeňsku (25,6 %). Naopak nejméně zájemců o hypotéku mezi mladými je v posledních dvou letech na Liberecku (19,1 %) a Ostravsku (19,8 %). V Praze mladí s vlastním bydlením spíše vyčkávají, v průměru je v hlavním městě přibližně třem ze čtyř žadatelů o hypoteční úvěr víc než 30 let.

text a ilustrační foto MaK., copywriting